Food prices in the US vary from state to state. When you first visit the country, you may be surprised by the wide variety of goods available. In the United States, there is a much wider range of flavors of soda, chocolates, and jerky. For casual dining, Americans often visit fast-food restaurants, which are often more affordable.
-
Table of Contents
Supermarkets in the USA
Where to Buy Food in the USA?
From brick-and-mortar stores, the cheapest places to buy food are supermarkets and superstores. Some of the biggest chains include Walmart, Whole Foods, Kroger, Costco, Walgreens, Target, CVS pharmacy, Albertsons or Vons.How Can I Save Money When Shopping for Groceries in the US?
Almost all grocery chains have a loyalty program or mobile app. Program members can save up to 50%, get 1+1 free products, etc. From my own experience, it pays to register for these programs even as a foreigner. The savings are noticeable.Food Prices Are Net of Tax
In the USA, price tags show the amount without sales tax, so expect a surcharge when you pay. Sales tax on food varies from state to state, ranging from 0% to 10%. -
Food Prices in the USA in 2025
Food prices vary depending on location and type of store. In general, small stores and convenience stores have higher prices than hypermarkets.
The table below shows average retail food prices in major U.S. cities, last updated January 3, 2025. To give you a better idea, all prices are shown inclusive of a 3% sales tax. Keep in mind that the amount varies from state to state.
Food Quantity Price in January 2024 Price in January 2025 🍞 Bread, white 1000 g $4.49 $4.35 🍞 Bread, whole wheat 1000 g $5.96 $6.19 🍪 Cookies, chocolate chip 1000 g $11.45 $11.17 🍔 Ground beef 1000 g $12.16 $12.78 🥩 Steak, sirloin, boneless 1000 g $26 $27 🥩 Beef for stew 1000 g $16.26 $16.88 🥓 Bacon 1000 g $15.67 $15.54 🍖 Chops, boneless 1000 g $10.51 $11.07 🍖 Ham 1000 g $10.27 $10.35 🍗 Chicken, whole 1000 g $4.49 $4.71 🍗 Chicken breast, boneless 1000 g $9.22 $9.11 🍗 Chicken legs 1000 g $4.20 $4.02 🥚 Eggs 1 pcs $0.18 $0.31 🥛 Milk 1 l $1.08 $1.12 🧀 Processed cheese 100 g $1.08 $1.12 🧀 Cheddar cheese 100 g $1.28 $1.29 🍦 Ice cream 1 l $3.26 $3.49 🍌 Bananas 1000 g $1.42 $1.41 🍊 Oranges 1000 g $3.78 $3.93 🍋 Lemons 1000 g $4.68 $4.80 🍓 Strawberries 1000 g $8.98 $9.59 🥔 Potatoes 1000 g $2.23 $2.17 🥬 Lettuce, romaine 1000 g $6.42 $6.87 🍅 Tomatoes 1000 g $4.41 $4.61 🍬 Sugar 1000 g $2.18 $2.27 ☕ Coffee 250 g $3.50 $3.90 🍟 Potato chips 100 g $1.47 $1.48 🍺 Beer 500 ml $1.90 $1.97 🍷 Wine 1000 ml $13.73 $14.19 Data source: U.S. Bureau of Labor Statistics
Contribute with Your Question or Personal Experience